green-header
News image

Промяна в наименованието и Правилата на ДФ „ДСК Стабилност – Немски акции”

С Решениe от 25.10.2024 г. Заместник-председателят на Комисията за финансов надзор, ръководещ Управление „Надзор на инвестиционната дейност”, одобри промени в правилата на договорен фонд „ДСК Стабилност – Немски акции”, които влизат в сила на 22.01.2025 г. Считано от тази дата се променя и наименованието на Фонда, което става „ДСК Стабилност – Еврооблигации 3”.

Промените в правилата на фонда се отнасят до следното:

1. Промяна в инвестиционните цели, стратегия и политика на Фонда

Основни цели на Фонда ще са защита на 101 (сто и едно) на сто от стойността на инвестициите на притежателите на дялове във Фонда, както и (по възможност) нарастване на стойността на инвестициите на притежателите на дялове над защитения размер посредством реализиране на максималния възможен доход от Фонда при поемане на нисък риск, както и осигуряване на максимална ликвидност на инвестициите на притежателите на дялове през „отворения период”.

Фондът ще инвестира преимуществено в ценни книжа, издадени или гарантирани от българската държава, от друга държава членка или трета държава, и/ или банкови депозити в кредитни институции със седалище в Република България, в друга държава членка или в трета държава.

С оглед постигане на инвестиционните цели на Фонда, дейността му има цикличен характер. Всеки инвестиционен цикъл е с продължителност от приблизително една година и осем месеца и включва два основни периода – отворен и ограничен.

Първият основен период е наречен „отворен период” и е с продължителност от приблизително два месеца. През този период се извършва активно набиране на средства от инвеститорите. Това е и периодът, през който инвеститорите, закупили дялове на Фонда през предходни инвестиционни цикли и желаещи да направят обратно изкупуване, е препоръчително да продадат своите дялове обратно на Фонда.

По време на „отворения период” активите на Фонда се инвестират преимуществено в инструменти на паричния пазар и/ или банкови депозити.

Вторият основен период е наречен „ограничен период” и е с продължителност от приблизително една година и шест месеца. „Ограниченият период” започва да тече на първия ден след изтичането на „отворения период”.

През „ограничения период” Фондът осъществява своите основни цели – осигуряване на защита на 101 (сто и едно) на сто от стойността на инвестициите на притежателите на дялове във Фонда и реализиране на капиталова печалба. Защита на 101 (сто и едно) на сто от стойността на инвестицията през този период означава нетната стойност на активите на един дял, изчислена към последния работен ден от „ограничения период”, да бъде не по-ниска от 101 (сто и едно) на сто от нетната стойност на активите на един дял, изчислена към последния работен ден от „отворения период”.

Основната част от активите на Фонда през „ограничения период” ще бъдат инвестирани в ценни книжа, издадени или гарантирани от българската държава, държава членка или трета държава и/ или банкови депозити.

В рамките на всеки „ограничен период” се предвижда един „междинен период” с продължителност приблизително един месец, като началото му е около 12 месеца след началото на „ограничения период”. „Междинният период” се предвижда в интерес на инвеститорите, с цел осигуряване на ликвидност на инвестициите им при по-добри условия в определен цикъл от „ограничения период”. По-конкретно, по време на „междинен период” разходите за сметка на инвеститорите при продажба и обратно изкупуване на дялове ще са по-ниски в сравнение с тези през останалата част от „ограничения период”. Ако инвеститор желае да закупи или продаде обратно дялове, той ще може да направи това през „междинен период” при по-добри условия, отколкото през останалата част на „ограничения период”.

Инвеститорите следва да имат предвид, че закупилите дялове през „ограничените периоди”, включително „междинния период”, няма да могат да разчитат на защита на 101 (сто и едно) на сто от стойността на своята инвестиция в края на „ограничения период”.

Управляващото дружество ще информира притежателите на дялове и останалите инвеститори за точната дата, на която ще започва всеки „отворен”/ „ограничен” период от инвестиционния цикъл на Фонда, както и за всеки „междинен период” в рамките на „ограничения период”, най-малко 30 дни преди започването на съответния период чрез съобщения:

  • на всички „гишета”, на които се приемат поръчки за продажба и обратно изкупуване на дялове от Фонда;
  • на Интернет страницата на Управляващото дружество.

2. Промяна в разходите за издаване и обратно изкупуване на дялове

2.1. Фондът е задължен постоянно да предлага дяловете си на инвеститорите по емисионна стойност, основана на нетната стойност на активите на един дял, увеличена с разходите по емитирането в размер, както следва:

a) за „отворения период”: 0.00%;

б) за „ограничения период”: 3% от нетната стойност на активите на един дял;

в) за „междинния период”: 1% от нетната стойност на активите на един дял.

При възлагане на дистрибуцията на дялове на Фонда на трето лице, е възможно дистрибуторът да начислява за сметка на инвеститора такси при продажбата на дялове на Фонда, но размерът на тези такси при продажба на дяловете не може да надхвърля:

а) за „отворения период”: 0.50% от нетната стойност на активите на един дял;

б) за „ограничения” и „междинния” период: 0.00%.

Горепосочените такси на дистрибутора се дължат отделно от разходите по емитирането.

2.2. Фондът е задължен, по искане на притежателите на дялове, да изкупува обратно дяловете си по цена, основана на нетната стойност на активите на един дял, намалена с разходите по обратно изкупуване, като намалението е в размер, както следва:

a) за „отворения период”: 0.00%;

б) за „ограничения период”: 5% от нетната стойност на активите на един дял;

в) през „междинния” период: 2% от нетната стойност на активите на един дял.

При възлагане на дистрибуцията на дялове на Фонда на трето лице, дистрибуторът няма право да начислява за сметка на инвеститора такси при обратно изкупуване на дялове на Фонда.

 

Промените в Правилата на Фонда влизат в сила на 22.01.2025 г. В случай, че притежателите на дялове не са съгласни с промените в Правилата, те могат да продадат обратно дяловете си на Фондa в периода до влизане в сила на промените в Правилата без допълнителни такси, извън предвидените в Правила и Проспекта на Фонда. До 20.12.2024 г. дялопритежателите, които не са съгласни с измененията, могат да изкупят обратно дяловете си, за което ще дължат приложимите такси за „ограничения период (10% от нетната стойност на активите на един дял), а от 21.12.2024 г. до 21.01.2025 г. – за „отворения период (0% от нетната стойност на активите на един дял).

Одобрените Правила на Фонда, както и актуализираните Проспект и Основен информационен документ (в сила от 22.01.2025 г.), може да намерите на интернет страница на „ДСК Управление на активи” АД www.dskam.bg

 

Настоящото съобщение е с информационна цел и не представлява инвестиционна консултация, съвет, препоръка за инвестиране или инвестиционно проучване. Стойността на дяловете и доходът от тях могат да се понижат, печалба не е гарантирана и инвеститорите поемат риска да не възстановят инвестицията си в пълен размер. Моля, запознайте се с Проспекта и с Основния информационен документ преди вземането на окончателно инвестиционно решение. Документите са на български език и са достъпни на интернет страницата на УД „ДСК Управление на активи” АД www.dskam.bg, като при поискване могат да бъдат получени безплатно на хартиен носител в офиса на Управляващото дружество или в офисите на „Банка ДСК” АД, определени за точка на дистрибуция, всеки работен ден в рамките на работното им време. Инвеститорите могат да получат резюме на правата си на български език на следната хипервръзка: https://dskam.bg/docs/librariesprovider3/dskam/documents/unitholders-rights.pdf

Инвеститорите трябва да имат предвид, че стойността  на дяловете на фондовете и доходът от тях могат да се понижат, печалбата не е гарантирана и те поемат риска да не възстановят инвестицията си в пълен размер. Преди вземането на окончателно инвестиционно решение е препоръчително инвеститорите да се запознаят с Проспекта и с Основният информационен документ на съответния фонд. Документите са на български език и са достъпни на интернет страницата на УД „ДСК Управление на активи” АД (dskam.bg), като при поискване могат да бъдат получени безплатно на хартиен носител в офиса на Управляващото дружество или в офисите на „Банка ДСК”, определени за точка на дистрибуция, всеки работен ден в рамките на работното им време.